Burdasınız: Ana Sayfa » Web Tasarım ve Seo Kütüphanesi » Seo’nun E-ticaret Açısından Önemi

Bir işletmenin başka bir işletmeden alımsatım yapmak amacıyla yapmış olduğu alışverişlerin oluşturduğu elektronik ticaret türüdür. B2C’ ye göre daha az yaygın olmasma rağmen her bir işlemde daha büyük miktarlı ticaret söz konusu olduğundan dolayı elektronik ticaret türleri arasında en büyük ticari hacme sahiptir.

B2C’ de tüketiciler genellikle alışveriş yaptıkları firmayla görüşmemekte ve bu firmaların temsilcilerini tanımamaktadırlar. Oysa B2B’ de genellikle firmalar birbirlerini yakinen taramakta, yine genellikle ıslak imzalı sözleşmeler yapmaktadırlar. Alım satım yapan firmalar üretici toptancı bayi veya değişik formlarda bir hiyerarşiye sahiptirler.

Bunun yanında markası tanınmış bir firmanın fason imalatçısı ile yaptığı ticaret şekli de bu kapsamda değerlendirilecektir. Bu üretim fiziksel bir mal veya hizmet üretme şeklinde olabileceği gibi çevrimiçi teslimi mümkün olan yazılım/tasarım vb. ürünlerin üretimi şeklinde de olabilir.

B2B şeklinde yapılan elektronik ticaret toptancılık anlayışını ortadan kaldırmak üzeredir. Çünkü toptancılığın, özellikle ulaşım sıkıntıları sonucu aracılık etme anlamında ortaya çıkması ve internetin ise mesafeleri ortadan kaldırmasından dolayı firmalar ürünü toptancıdan değil direkt üreticiden almaya yönelmektedirler.

B2B konusunda önemli konulardan biri de elektronik pazaryeri konusudur. Elektronik pazaryeri (E-Pazaryeri, Sanal Pazaryeri), B2B şeklinde ticaret yapacak firmaları bir araya getiren, birbirleri ile ortak bir platformda buluşturan genellikle uluslar arası internet organizasyonlarıdır. Firmalar elektronik pazaryerlerine belirli bir miktar ödeme karşılığında üye olurlar ve bu ortamda işbirliği yapacakları firmalara ulaşma imkanına sahip olurlar.

Bir önceki yazımız olan Web 2.0 Standartları Nelerdir? Öğrenelim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments