Burdasınız: Ana Sayfa » Web Tasarım ve Seo Kütüphanesi » Seo Klavuzu

Goolge seo klavuzu adı altında bir pdf dosya yayınladığını bir çok seo uzmanı ve seo firmaları çalışanları duymuştur. ancak biz duymayan ve gelişmeleri takip etmeyenler için bir hatırlatma yapalım istedik. Google seo klavuzuna hep beraber bir göz atalım ve açıkça anlatılanlardan algılamayanlara destek çıkalım.

Kurallar gayet basit aslında. Matt Cutts da her yazısında mutlaka bir kaç parçasına yer veriyor. yazıda resim içinde ayrıntılı olarak detaylara değinen google yetkilileri ilk etapta başlık ve description olayına dikkati çekmişler. Resimde 3 ana başlık dikkat çekiyor. Aynı zamanda dökümanlarınız arasına pdf olarak indirmek için tıklayınız

İlk maddede arama sonuçlarında iyi görünmek üzerine dikkat çekilmiş. Başlığınız mümkün olduğu kadar kısa ve anlamı tam ifade eden türden seçilmelidir. Birinci maddenin b bendinde dikkat çekilen konu ise web sitesi domaini ile alakalı tutulmuş. Jenerik domainler her zaman iyi olarak algılanır. Zor akılda kalan ve karmaşık domainler yerine değerli projeniz için anlaşılır isimler seçmenizi öneriyorlar. Burada dikkat edilecek bir başka yapı ise url düzgünlüğü. Eskiden kodlamalarda buna pek dikkat etmezdik. Ancak şuan wordpress gibi Cmslerle eklentilerin bize bu imkanı kolayca sağladığını görebilirsiniz.

Örneklemek gerekirse; siteadi.net/p123?  gibi bir url yapısı ile sayfanın ne anlattığını sanırım anlamazdınız. Ancak siteadi.net/seo-turleri/ şeklinde bir url’den konu nedir anlaşılabiliyor değil mi?

İlk maddenin c bendi içerisinde yer alan meta etiketleri ile alaklı bölümde ise description üzerinde durulmuş. Özellikle serp görünümünde 160 karakteri geçmeyen kısa açıklama önemini artık herkes bilmektedir. Zamanında webmaster forumlarından birinde bu konuda bir başlığa yazmıştım. Description en önemli doğal arama sonucu etkilerindendir diye. Hala hatırlıyorum konuda yazan bir arkadaşım sıfır etkili demişti. Hala aynı fikirdemi acaba şimdi? Ben bundan 3-4 ay önce söylemişim google bu ay net olarak açıkladı.

Seo klavuzu içinde 2nci maddeyi resimlere ayırmış durumdalar. Her ne kadar yeni çıkardıkları görsel tasarım değişikliği nedeniyle çoğu sitede hatırı sayılır hit düşüşü yaşatsa da, robotların görselleri iyi anlaması için bizlerden beklentisi devam etmektedir. Emek verilmiş kopya olmayan görsellerden gelen hit halen değerini korumaktadır. Görsele dayalı site düzeni kuranlara önerimdir. Asla bırakmayın kaliteyi.

Rsesimlerde 543533kgdfg.jpg isimli bir dosya yerine seo1.jpeg şeklinde isim kullanmayı tercih etmemizi istiyorlar. Alt yani alternatif tag önemini hala korumaktadır. Benim bile kullanımda eksiklik gösterdiğim kısa açıklama olayına da önem verdiklerini belirtmişler. Artık bundan böyle bende kısa resim açıklaması yazacağım. Örnek; seo hakkında resim, seo uzmanı resmi gibi. Yazının devamı resmin altında bir yere ayrılmayın sakın.

Son madde de sitemizi daima güncellememiz gerektiğinin altını çizmişler. Zaten güncel olmayan bir bloğu kim okumak için tekrar girerki. Bu güncelleme banka sitesi, eğitim portalı gibi kurumsal alanlarda her zaman olmayabilir. Ancak burada sitenin kalitesi ön planda tutularak algoritmadan etkilenmeyeceğini söyleyebilirim.

wordpress gibi yazılımlar eklentileri ile her zaman kendini otomatik güncelliyor olsa da ihmalkarlık etmeden kullanıcılarınıza yeni içerikler ve bilgiler vermeyi gün aşırı devam ettirin. Google gibi kullanıcı da sitenizi sevmeli çünkü.

 

Bir önceki yazımız olan Seo'nun E-ticaret Açısından Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments