Burdasınız: Ana Sayfa » Web Tasarım ve Seo Kütüphanesi » On Page Seo Nedir

İnternette yer alan sitelerimiz için kullanıcılara yönelik çalışmaların yanısıra arama robotlarının daha rahat okumasını sağlamak için bazı çalışmalar yapılması gereklidir. Bu yazılım bölümündeki kodlama düzenlemelerine on page seo adı verilir. Bu işlemde işlevsellikten ziyade sitenin google gözünde daha iyi yapıya sahip olduğunu göstermemiz gereklidir.

Otoritelerin ve webmaster yönergelerine göre ilk etapta title düzenlemesi 70 karakter sınırı ile yapılandırılmalıdır. Çok uzun başlıkları google’ın sevmediğini kabul etmekteyiz. Devamında meta keywordslerin girilmesi gereklidir. Burada google’nin son açıklamasında arama sonuçları serp için etkisi olmadığı Matt Cutts dahi açıklamış olmasına rağmen yaygın inanışla hala girişi yapılmaya devam edilmektedir. Sizde sitenizde illaki kullanacağım diyorsanız 5 adet olması ve 120 karakteri geçmemesi yönünde tavsiye edebilirim.

Meta keywordslerin etiketlerle karıştırıldığı olmaktadır. İkisi farklı şeyler olarak algılanmalıdır. Bana göre yakın anlamlı ve konudan uzaklaşmayan ancak anlam olarak benzer değil destekleyici meta keywordsler her zaman kullanılmalıdır. Az da olsa 200 üstündeki arama sonuçlarında bazı şeyleri tetiklediğini düşünüyorum. Yaptığım çalışmalarda ters bir etkisini görmediğim için sitelerimde on page aşamasında mutlaka kullanırım.

Diğer on page seo konusunda önemli kısım description açıklamasıdır. Serplerde başlık ve url in altında görülen kısa açıklama bazı durumlarda tek başına etkili olmaktadır. Örneğin bir ürün isminin altındaki açıklamada ürün ismi fiyatları şeklinde bir description girdiğinizde eğer sayfa yapınız güçlü ise bu doğal aramada da geldiğini göreceksiniz. Başlıkta böyle bir kelime öbeği olmamasına rağmen gelmesi meta descriptionun önemini ortaya koymaktadır.

Bir diğer önemli on page seo detayı ise heading etiketlerinin doğru kullanılmasıdır. Sayfa başlığı aynı zamanda h1 etiketi ile biçimlendirilmeli ve o sayfada ilgiyi başka yöne çekecek bir h1 kullanılmamalıdır. Her sayfa ve ana sayfa için bir adet h1 etiket kullanımı doğru bir seo tekniğidir.

Google’ın görsellerde değiştirdiği algoritma ile resimlerden ciddi ziyaretçi sağlayan e-ticaret ve resim galeri siteleri büyük bir düşüş sağlasa da bu maddemizde geçen seotekniğini ihmal etmemenizi öneriyorum. Beklentilerime göre ileride bu yeni görsel seo ile alakalı ciddi yardımı olacaktır. Yazılım dili bilenlerin forumlarda çözüm arayışlarına biraz göz attığımda gerçek ve kalıcı bir çözüm üretilememesi google’ın ne kadar uzman bir iş yaptığının göstergesi. Öyle köşeye sıkıştırdılar ki webmaster’ları henüz net çözüm bulamadı kimse. Ama panik yapılmaması gereklidir. Zira kalite ön plana çıkmış durumdadır. Belki sitenize görselden direkt kimse gelmiyor ama serp images aramada ön sırada olanların sitelerine giriş oranı şuan %20 seviyesini aşmış durumdadır. Bu nedenle resim alt tag’larını eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir diğer husus, kaliteli ve uzun içerik yönetimi olmalıdır. Text ratiou yüksek bir sitekullanıcıyı sıkmadan akıcı yazı ile insanları daha çok sitenizde tutmanıza ve dolayısı ile hemen çıkma oranı düşmesine neden olacağı için google gözünde kullanıcılara faydalı site kategorisine alınmanız olacaktır.

Robot.txt ve site haritalarınızı site kurulumundan hemen sonra hazırlamanız da robotlar sitenize gelmeye başlaması ile iyi hazırlanmış site izlenimi yaratacaktır

Son olarak bir feed ve favicon eklemeyi unutmayın. Başarı yarıntıda gizlidir. Hepinize iyi seo tekniği kullanımı dilerim.

Bir önceki yazımız olan Seo Klavuzu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments