Burdasınız: Ana Sayfa » Diyanet » KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ten Diyanete ziyaret

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Göreve yeni başlamasından dolayı nezaket ziyaretinde bulunan konuk Bakanın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Başkan Görmez, Kasım ayının başlarında Lefke’de ezanın yasaklanmasına ilişkin tartışmalara değinerek, ezanın tartışma konusu yapılmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kıbrıs’ta ezanla ilgili mahkeme bizi üzdü. Ezan, istiklalimizin ve bağımsızlığımızın bir simgesidir.

Mahkemeyi takip ediyoruz. Çevre Bakanlığı da ölçümler yaparak müspet raporunu verdi. En kısa zamanda bu tartışmalar son bulur diye umut ediyorum. Ezan, tarihimiz boyunca istiklalimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olmuştur. Ezanı tartışma konusu yapmamak gerekir. Bu tartışmalardan en çok Kıbrıs için canını veren şehitler üzülür.” Başkan Görmez, aynı dilin, kültürün çocukları olarak Kıbrıs ve Türkiye’nin asla birbirinden ayrı düşünülmeyecek iki topluluk olduğunu ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak daima hizmete hazır olduklarını söyledi. Konuk Bakan Dürüst ise Türkiye’ye olan bağlılıklarını dile getirerek, Diyanet İşleri Başkanlığının Kıbrıs’ta yürüttüğü hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Ezan sesinin Kıbrıs halkı için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Bakan Dürüst, KKTC’nin ana vatanına her zaman ihtiyacı olduğunu belirterek, “Ana vatanımız ne kadar güçlü olursa, bizler de o kadar güçlü ve huzurlu oluruz. Birlikteliğimiz devam edecektir. Kıbrıs Türk halkı kolay günlerden geçmemiştir. Bu zor günlerde, Kıbrıslı Türkleri ayakta tutan geleneklerine bağlılığı ve en temelinde ayakta tutan ise ezan sesi olmuştur. Ezan sesi vazgeçilmezimizdir. Kıbrıs’ta ezanla ilgili hiçbir rahatsızlık olmadığını da içtenlikle söylüyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Diyanet harekete geçti, hepsi kovulacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments