Burdasınız: Ana Sayfa » Diyanet » Diyanet: Satranç hadisi uydurma

Diyanet İşleri Başkanlığı, kamuoyunda Cübbeli Ahmet diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün satrançla ilgili hadis olduğunu iddia ettiği açıklamasını yalanladı.

Eski CHP Milletvekili Ziya Yergök’ün bilgi için başvurusu üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı gönderilen açıklamada özetle şunlar kaydedildi:

“Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir, şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır.

Peygamberimizden satrancı yasaklayan sahih hadis gelmemiştir. Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir.

Kumara vesile yapmaksızın, ibadetlere engel olmayacak tarzda, fazla zaman israfına da yol açmamak kaydıyla eğlenmek için oynamakta dini açıdan sakınca yoktur.”

Bu rada Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sakarya’da Kuran kursunda terlikle dayak yiyen küçük A.P.’yi Ankara’ya davet etti ve olaydan dolayı özür diledi.

Bir önceki yazımız olan Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Vali Kamçı'ya Ziyaret başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2017 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments