Burdasınız: Ana Sayfa » Diyanet » Diyanet Hangi Ülkeye Cami Yardımı Yaptı?

Belarus’un başkenti Minsk’te 54 yıl öncesinde Sovyet rejimi aracılığıyla devirelen Minsk Camisi, Ülkemiz’nin katkılarıyla yine yapıldı .

Yaklaşık 100 bin Müslümanın içinde bulunduğu Belarus’ta, 1890 senesinde yapılan fakat SSCB çağında mahaline otel inşa etmek amaçlı devirelen Minsk Camisi, Ülkemiz Diyanet Vakfı aracılığıyla aslına uyumlu olarak yaptırıldı.

Yapımına 2014 senesinde başlanan caminin açılışı 11 Kasım’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Hükümet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Diyanet İşleri Başkanı Profesyonel . Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla ifade edilecek .

Aslına uyumlu olarak projelendirilen cami Tatar mimarisine yönelik yapıldı. Ülkemiz Diyanet Vakfı  aracılığıyla Ankara’da yaptırılan mihrap, minber, kürsü ile halı, tezyinat çalışmaları ise klasik Osmanlı izlerini yansıtıyor.

Minsk Camisi, toplumsal ihtiyaçlara da cevap verecek biçimde tasarlandı. Giriş katında konferans salonu, sergi salonu-fuaye ve PC odaları yer alan camide 2 bin 500 kişi aynı zamanda ibadet etme edebilecek.
“Minsk Camii Ülkemiz’nin Belarus Müslümanlarına armağanı ”

Türkiye Diyanet Vakfı Evrensel Müdürü Mustafa Tutkun, AA muhabirine yaptığı bildiride , tahmini 100 bin Müslümanın içinde bulunduğu Belarus’a Ülkemiz aracılığıyla tek ödül olarak yapılan caminin tarihinin 15. asra dayandığını ifade ederek , “İlk enbaşta ahşap olarak yapılan caminin 1890 senesinde şuanki görünümünde yığma olarak yapıldığını, düzen değişikliği ve tarihi aşamada faklı amaçlar amaçlı kullanılan caminin, mahaline otel inşa edilmesi kasıtıyla 1962 senesinde yıkıldığını açıkladı .

Sovyetler Birliği’nin yayılması üst kısmına Belarus’un 1991 senesinde bağımsızlığını kazandığını, akabinde ülkede 1994 senesinde Müslüman Birliği kurulduğunu anımsadan Tutkun, bölge Müslümanlarının isteği doğrultusunda devirelen caminin yine inşa edilmesi amaçlı girişimlerin 2003 senesinde başladığını belirtti .

15 bin türk malı Tatar Müslüman dahil olmak üzere toplamında 100 bin Müslüman’ın içinde bulunduğu Belarus’ta caminin yapımına Ülkemiz Diyanet Vakfı olarak 2014 senesinde başladıklarını belirten Tutkun, şu şekilde aynı ritimde devam etti;

“Camiyi aslına uyumlu olarak projelendirdik. Bununla Birlikte camiye tek kat ek olarak ek ederek Müslümanların ihtiyacını karşılayacak tek orta olarak tasarladık. Konferans salonu, İslam eserlerinin sergilendiği tek salon, Ramazan aylarında yazılım inşa etmeye uyumlu biçimde bütün donanımlarıyla inşa ettik. Caminin giriş katında konferans salonu, sergi salonu-fuaye, abdesthaneler, PC odaları şuanki . Caminin mimarisi Tatar izlerini taşırken, Diyanet Vakfı iştiraklerinden KOMAŞ A.Ş aracılığıyla Ankara’da yapılmış olan mihrap, minber, kürsü ile halı, tezyinat çalışmaları da klasik Osmanlı izlerini yansıtmaktadır. Camii külliyesi toplamında inşaat sahası olarak tahmini 2 bin 800 metrekaredir. Cami 2 bin 500 şahsiyet cemaat kapasitesine sahiptir. Imalatı tamamlanan cami tahmini 7 milyon dolara eşya oluyor .”

Belarus Müftüsü Ebubekir Şabanoviç ise cami inşaatındaki katkılarından dolayı Ülkemiz’ye ve Ülkemiz vatandaşlarına teşekkür etti.

Şabanoviç, cami inşaatının Balkan Savaşları esnasında tutsak düşerek Minsk’e sunulan 220 civarı Türk’ün mezarlanının da bulunduğu Müslüman mezarlığının yakınında bulunduğunu , bu bireyler hatırasına abide dikilebileceğini belirtti .

Müftü, cami içinde kocaman tek İslami kütüphane yer alacağını , bununla birlikte Kur’an eğitimi ve imam eğitimlerinin de burada gerçekleşeceğini ifade etti .

Bir önceki yazımız olan Diyanet Umre İçin Taksit İmkanı Veriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments