Burdasınız: Ana Sayfa » İslam Dünyası » Bir Selam Diyip Geçmeyin

BİR selam ile ıssız çöllere can suyu yürür de nice yıllar sürecek ahbaplıklar kurulur. Aradaki buzları sessiz sedasız eritmeye de kapalı kapıları usulünce açıver-meye de yeter. Dar zamanlarda Hızır gibi yetişip müşkülleri çözmeye de. Benim elimden, dilimden, ticaretimden ve niyetimden dahi kimseye en ufak bir zarar ziyan ilişmez anlamına gelen sağlam bir mühürdür. Anlamı idrak edilmiş selam, müminlerin birbiri üzerindeki haklarından biri olup bunu gözetmeyen Efendimiz (s.a.s.) tarafından cimri addedilmiştir. Bunun da bir adabı vardır ki, riayet edene ne mutlu. Binitli yayaya, yaya oturana, az olan çok olana yani topluluğa, ‘’Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.’’ diyerek selamın en güzelini verir. Kalbi ferahlayan muhatap mukabelede bulununca muhabbet artar, güven tazelenir, amaç hâsıl olur.

Selam; emniyet vadisinden esen huzur ve selamet rayihalarıdır ki insanlığa şifadır. Öyle itibarlıdır ki birine selam gönderildi mi baş üstünde taşınır ve emanet yerine ulaştırılır. Önce selam sonra kelam düsturunca hareket etmek usuldendir ki dostluklar ziyadeleşir, yollar genişler, işler kolaylaşır. Selam vermeyen adamdan sayılmazken; selamı sabahı kesen kimseyle etraflıca konuşulur, sebebi öğrenilir ve iş tatlıya bağlanır. Vefasızlığın kol gezdiği bu zamanda şahsiyetli bir selam bin hatır yapar.

Dünyanın keşmekeşliği ve fitnesinden bunalan mümin Ya Selam’ın emniyetine iltica eder. Yaşadığı sürece insan kardeşleriyle güven ve barışı tesis ve temin etmenin tohumlarını arar durur. Bunu dert edinenlerden samimi bir selam ile başlayanlar iki cihanda kazananlardan olacaktır inşallah. Bu sünneti yaşayan ve yayanlardan olmak temennisiyle.

Esma Can

Bir önceki yazımız olan İslam Dünyasından Toplu Hareket Sinyali başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 DİYANET VE MÜFTÜLÜK HABERLER · Subscribe: PostsSponsor:Yüce İlaçlama Comments